Dva festivaly, jedna výstava // Helfštýn, Baldur, Nuda nuda

H E L F Š T Ý N
Knižín festivaly a výstavy jsou pro nás zároveň rodinné výlety a doslova události, proto jsme si zvykli je zaznamenávat.
Na přelomu května a června jsme byli pozváni na malou knižní přehlídku na hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou.
IMG_5060 Helfštýn je krásný hrad s rozlehlými nádvořími, hradbami, dřevěnými mosty a kamennými průchody. Díky naší Josefíně jsem si nádvoří důkladně prochodila, prolezla a prohlédla někdy až zbytečně zblízka. Hrad je rekonstruovaný s citem. Převládá kámen ve spojení se dřevem, zbytek dotváří příroda, stromy, trávník. Mohutnost a jednoduché kombinace vyhovovaly mě i Josefíně.
IMG_5053

IMG_5063
Samotná knižní přehlídka byla laděná v hradně-historizujícím stylu. Člověk si mohl vyzkoušet psát seříznutým brkem, zkusit výrobu papíru anebo natisknout historickou grafiku. Odpoledne pak na nádvoří proběhlo čtení z oblíbených knížek. Přehlídka hrstky malých nakladatelů a antikvariátů byla prodejní a tak se občas stalo, že si někdo z kolemjdoucích knihu i koupil. Celkově nám ale neuniklo, že návštěvníci přišli v první řadě na obhlídku hradu a tomu jsme opravdu s naší drobnou grafikou konkurovat nemohli.
Kdyby ten Helfštýn nebyl tak krásný a neměl tak sympatického kastelána Honzu asi bychom příště velmi zvažovali účast. Takhle ale? Pokud nás Honza pozve, za rok jsme tam jako na koni i kdyby jen na kávu.

J I H L A V A
Martin má docela čerstvý řidičák, ale prozatím se nenašlo moc důvodů někam vyrazit. Teď ten důvod přišel – moje výstava Nuda, nuda v Jihlavě. První dlouhá cesta autem. Vyjeli jsme. Já s obavou z výstavy, Martin z cesty. Vysočina se mírně vlnila pod koly. Po tréningových jízdách ve Slezsku byla tohle opravdu projížďka zahrádkou. Martin to zvládl v pohodě, jediný oříšek byl průjezd samotnou Jihlavou, která je v podstatě bez znalostí neprůjezdná. Na místě nás ale uvítala Lenka Dolanová, která nás zachránila a také pro nás připravila veškerý komfort a zázemí a zároveň přihodila pár tipů, kam v Jihlavě s dětmi.
IMG_5147
IMG_5126IMG_5115
Když jsme přišli do galerie, úplně se mi zatmělo před očima. Moje obrázky jsou titěrné, malované v malém pokojíčku s květinkovaným kobercem, spíš takové omalovánky. Zatímco hezká galerie v historické budově jakoby si žádá velkorysost.
Vyšli jsme ven na vzduch, pak vybalit věci. Druhý den ráno vzal Martin děti do zoo a do Jihlavského podzemí a já šla instalovat. Během oběda jsem pozorovala oknem dvě veverky jak obědvají na protější větvi. Obrázky a fotky jsme s šikovným galerijním asistentem Tomášem rozvěsili ve dvou místnostech.
IMG_5136
IMG_5141
IMG_5151
Večer se mi zdálo, že jdu lesem někde na Fatře a potkám medvědici, která je sice ještě daleko, ale je mi jasné že jde po mě a tak se rychle pokouším schovat za roh dřevěného domku. Vím, že je to slabý úkryt a tak mám strach. Jo, cítím, že ta moje výstava není nějak úplně dobře..asi jako strach z medvěda. Blbě nainstalovaná? Blbý výběr? Málo fotek? Nuda, nuda…
IMG_5140
Jihlava působí svým umístění a asi taky i díky tomu, že ji vždycky navštívím v létě, vesnicky a prázdninově. Samotné kurátorce Lence Dolanové jsou také blízké vesnické umělecké aktivity a my nacházíme s takovými lidmi společné ladění. Další náš výlet by tak mohl směřovat dále na Vysočinu třeba do KRAvína nebo na Periferné centra na Slovensko. Jako skvělý tip pro letní výlety mi příjde vydávání RurArtMap, které právě mapuje na území České a Slovenské republiky drobné vesnické aktivity.

B A L D U R
25.června proběhl v Brněnské Fait gallery první ročník festivalu dětské knihy BALDUR. Tři studenti z FAMU (konkrétně Martin z Rumunska, Jakub z Polska a María z Islandu) založili své malé nakladatelství a zároveň společně s ArtMap iniciovali tuto akci. Zaměřili se na vybrané nakladatele, kteří vydávají pro děti zábavné i naučné knihy, časopisy nebo jiné hračky z papíru. V horkém letním dnu bylo v industriální hale Fait Gallery jako v teráríu. Nebo možná spíš inkubátoru, protože na tento festival zamířily hlavně maminky s dětmi. Děti chodící, pobíhající, lezoucí po zemi, v kočárku se vezoucí i spousta těch zatím schovaných, vzhůru nohama se nosících. Festival s vůní mateřského mléka neměl sice nijak ohromující návštěvnost, ale díky nápaditosti, dobré propagaci, výběru prostoru, grafice a výběrovosti nabízených publikací se určitě už teď řadí mezi ty kvalitní typu LITR, TABOOK. Šťastné mi taky přijde zaměření pouze na nejmenší čtenáře.
13495625_789602304509889_1954991222589746228_o

13482910_789602097843243_4366221216687120225_o

A pak už nám začaly prázdniny s babičkou a dědou na Hané…

IMG_5083

IMG_5162