Víkendová dílna hlubotisku „Herbář“

22 – 24. listopadu proběhne na Stanice v grafické dílně Uutěrky hlubotiskový workshop „Herbář“. Téma zpracujeme technikou suché jehly a vzniklé tisky spojíme ve sborník. Každý účastník si tak domů odnese soubor grafik. Jehly jsou nabroušeny, plechy připraveny – jste srdečně zváni! Co je to suchá jehla? Grafická technika suché jehly je typ linéární rytiny, která se neprovádí rydly, nábrž …..

Tykadlák a komár

Tentokrát děti na středečním workshopu ilustrovaly dramatický příběh o Tykadlákovi technikou fotogramu. Ze vzniklých fotek jsme pak slepili leporelo.

Pexesa z dětských workshopů

Se zpožděním přinášíme zvířátková pexesa, která vznikla v rámci dětských workshopů na Stanici a na základní škole v Návsí. Děti využily kombinaci technik linorytu a sítotisku.

Diáře a zápisníky z workshopu

Přinášíme ukázku několika diářů, které vznikaly na workshopu knihvazby. Dva z nich byly sešity na zakázku pro Vojtu R., který nedávno vymyslel báseň. Neměl ji ale kam zapsat a než došel domů, zapoměl ji. Takové věci by se neměly stávat…

Knihovna do kapsy

workshop knihvazby pátek – neděle 9. – 11. 3. 2012 Stanica Žilina-Záriečie Co by vám v knihovně nemělo chybět? Vámi vlastnoručně svázaná kniha s vybraným obsahem. Účastník workshopu bude mít šanci svázat si knihu z vybraných pasážích svých oblíbených knih. Pokud ale netoužíte zrovna rozebrat si na stránky oblíbenou knihu, můžete si svázat kupříkladu zahradní poznámkový blok s výňatky herbáře, houbařské příručky a poučkami …..

Ako na kníhväzbu?

Už teraz sa môžete hlásiť na workshop, ktorý zrealizujeme v novom roku. Náplňou tohto dvoj-trojmesačného workshopu bude individuálna práca na jednotlivých knihách. Každý z účastníkov by si mal na konci odniesť vlastnoručne zviazanú knihu. V prvej polovici sa budeme venovať šitej väzbe a návrhu prebalu prázdnej knihy, ktorá môže poslúžiť ako skicák, poznámkový blok alebo album. V druhej polovici sa …..

Niečo o grafike

Chcete sa dozvedieť niečo o grafike? Nejakú grafiku si vyskúšať? Alebo vás jednoducho baví občas do niečoho rýpať? V novom roku pre vás pripravujeme grafický workshop , ktorý bude prebiehať raz do týždňa (štvrtky) v grafickom ateliéri Stanice. V priebehu 2-3 mesiacov si vyskúšate grafické techniky od linorytu cez suchú ihlu až po sieťotlač, prípadne digitálnu tlač. Účastník sa dozvie …..

Sieťotlač doma – workshop (16. – 18. 12. 2011)

Trojdňová intenzívna sieťotlačiarenská dielňa, pri ktorej prídete na to, že urobiť si sieťotlač doma (DIY) nie je vôbec také zložité, ako by sa možno mohlo zdať. Zoznámite sa s našou jednoduchou dielňou na Stanici. Ukážeme si aj ďalšie praktické zlepšováky, rôzne postupy a triky – ako na to, ale hlavne sa bude tlačiť. Tentoraz sa zameriame na potlač textilu – …..

BUBU! workshop na Stanici

Bububudeme vyvolávať duchov, strašidlá a iné podivné bytosti. Workshop je zameraný na vyvolávánie netypických kinofilmov klasickým spôsobom v tmavej komore. Deti si vyskúšajú celý foto-chemický postup a k tomu im Cvrčko so Stanom budú rozprávať o ďalších nadprirodzených schopnostiach fotografie. Workshop je určený pre vekovú skupinu školákov – detí vo veku približne od 6 do 15 rokov a prebieha v …..

Co nového na základce v Návsí?

Odstartovali jsme první workshop na základní škole v Návsí. Ta nabídla Uutěrkám přístřeší a tak vznikla postupně vzájemná spolupráce. Jednou za měsíc v sobotu dopoledne mezi devátou a dvanáctou si k nám můžou děti přijít zavýtvarničit. První setkání proběhlo v duchu animace – vyráběl se ZOETROP – přístroj, který vám nahradí kino. A funguje to – nevěříte? Příště vyrábíme Pexeso!

Ako sa animoval folklór

Na stanici Žilina-Záriečie sa tento týždeň (od 15.8 do 19.8) uskutočnilo filmové sympozium s názvom Animovaný Film-Mix. V pondelok sme robili návrhy na naše malé filmíky (ktoré sa na konci týždňa spoja dokopy) na tému: Súčasný detský folklór. Mohol to byť horor, paródia, riekanka… V utorok a stredu sme si pripravovali materiály a zvuky. Vo štvrtok sme mali hlavné natáčanie …..

Zvieratkám sa rozsvietilo

Leto a prázdniny sú za svojou polovicou, čo mimo iného znamená, že jedno letné detské sympózium je už za nami a druhé pred nami. Kto sa nezúčastnil výtvarno-divadelného, na ktorom sme vytvorili detské divadelné predstavenie, prevažne založené na tieňohre a hre so svetlami, má príležitosť si pozrieť záznam z jeho premiéry. Zvieratkám sa rozsvietilo pripravovali účastníci a lektori 5 dní. …..

Tiskař – knihař

Od listopadu začíná na Stanici-Žilina Záriečie nový workshop grafiky pro dospělé

Otvárame foto laboratórium

Fotka nás zaujíma nielen ako médium vo svojej čistej podobe, ale aj v rôznych hravých presahoch. Preto sme sa rozhodli založiť fotolaboratórium – workshop fotografie pro záujemcov od 15 rokov. V našom novozariadenom ateliéri – oprášime staré Flexarety, vyvoláme fotku v tmavej komore alebo si ju vytlačíme sieťotlačou? Zabrúsime k digitálom alebo skúsime radšej foliofixografiu? Niektorí si možno budú chcieť …..

Maribor-kuharska kniga

Jáj – krásný podzim nás zastihl…jsme sice už zpátky doma, ale částečně pořád ještě v Mariboru. Zapomněla jsem si tam tenisky a salám. Martin si pro sebe objevil nový, delikatesní způsob přípravy kávy a už hledá po domě džezvu. V nějaké knížce si suším podzimní lístek – a pořád mi odbíhá myšlenka – Lucija (naše hostitelka) nám přichystala na spaní …..

ZOZNAM, FOTO a REPORTY: realizované vzdelávacie programy Stanice pre v roku 2010

Vzdelávací program Pripraviť sa…, pozor…, ART! sa zameriava na projekty v galérii a v ateliéroch Stanice pre cieľovú skupinu žiakov od 1. do 5. ročníka ZŠ a ZUŠ. Viac o programe a konkrétnu ponuku vzdelávacích aktivít nájdete TU. Historky zo Stanice – premiéra animovaného dokumentu o Stanici – december 2010 Publikácie POZOR VLAK a CVRČKOVA ENCIKLOPEDIA UMENIA – október 2010 …..

První animace z Druhého dětského sympozia

Tak se nám konečně povedly nazvučit a sestříhat krátké animované sekvence, které natáčely děti na Druhém letním sympóziu. Téma bylo Nespokojený divák. Šlo o to, natočit krátkou animaci, která by vystihovala televizní žánr (horor, sport, reklama atd.) a zároveň se odehrávala ve zvířecí televizi. Snímky, často bez ukončeného děje, se pak seřadily do pásma za sebou. Ve výsledku vlastně neuvidíte …..

Workshop animace – Bohdalov

Cesta vesmírom grafiky

1. – 31. 7. 2009 Pozývame vás na výstavu detského ateliéru grafiky zo Stanice Žilina Záriečie – 1.7.2009 o 18.00 hodine v areáli Výstaviska Flora Olomouc, výstavný stánok pri pavilóne E. V ten istý deň od 14.00 hodiny bude prebiehať grafická dielňa pre deti aj dospelých. Na donesené tričko svetlej farby alebo len tak na papier vám natlačíme vesmírnu značku. …..